Тоадере Каптарь - Світлий маяк культури села Костичани (100 років від дня народження)

Тоадере Каптарь - Світлий маяк культури села Костичани
(100 років від дня народження)
Тоадере Каптарь (14 квітня 1923 – 25 вересня 1995) був відомим рапсодом села Костичани, інструменталістом і народним майстром, відомим своєю діяльністю як засновник (1948 р.) та художній керівник оркестру народних інструментів «Ізвораш». Як активний діяч у сфері румунського фольклору, Тоадере Каптарь був відзначений званнями «Народний майстер Молдавської РСР» (1970 р.) та «Заслужений працівник культури Української РСР» ( 1980 р.).

У 1972 році, завдяки високому рівню виконання народної пісні його оркестру було присвоєно звання «Народний колектив». Цей оркестр став основою для появи будинку культури та музичної школи для дітей села Костичани. 

З нагоди відзначення 100-річчя від його дня народження, культурне товариство «Валя Прутулуй» організовує кілька заходів, присвячених пам'яті покійного рапсода.


Культура нашої області та всього румунського простору зазнала непоправної втрати у 1995 році. Нас покинув Тоадере Каптарь - великий рапсод, скрипаль, народний майстер, багатогранна особистість, наставник, підтримувач та вихователь різних поколінь артистів, виконавців, співаків, інструменталістів.

Тоадере Каптарь був символічною постаттю села Костичани, керівник оркестру народних інструментів «Ізвораш», надихаючим та наслідуваним прикладом, людина рідкісної душевної краси і особливих організаторських здібностей.

14 квітня 2023 року виповниться 100 років від дня народження цього талановитого та іменитого музиканта, який в свій творчості випромінював світло, радість та позитив.

Відзначення столітнього ювілею його народження є важливим моментом для роздумів про цінність румунської народної культури на цих землях та про важливість її збереження та популяризації в сучасних умовах.

Після смерті, Тоадере Каптарь залишив у рідному краї велику порожнечу, велику біль, пригнічуване відчуття здивування в душах всіх, хто знав, поважав і любив його. Він завжди залишатиметься в пам'яті своїх земляків людиною обдарованою Богом, яка вміла об’єднувати завдяки музичному мистецтві. Ця легендарна людина, завдяки таланту та художній майстерності зробила наш край відомою далеко за межами батьківщини.

Будучи засновником у 1948 році відомого народного оркестру «Ізвораш», він сприяв розвитку етнофольклорних колективів у Костичанах. Гурт, яким він керував, став початком для Будинку культури та Музичної школи для дітей у Костичанах.

Музикант глибокого патріотизму, Тоадере Каптарь є відомим представником культури Прутенського краю в його цілісності. У своїй мистецькій діяльності він з великою пристрастю вкладав всі зусилля в розкритті духовності румунської та всесвітньої (української, російської, болгарської, балканської тощо) національної традиційної музики, тісно пов'язаної з цінностями сьогодення.

Каптарь мав багатий репертуар, уважно відібраний для різних складів оркестру та вокально-інструментальних або хорових ансамблів. З сотень вистав на сцені та від відкритим небом тематика кохання до Батьківщини, до Народу, до Батьків, до Рідного села завжди була присутня.

Коли він зрозумів, що може дарувати оригінальні твори або обробки та аранжування для різних музичних груп, він не зупинявся, розгортаючи рефрени та почуття на папері його великої душі. Він добре знав народні традиції та звичаї в селі та його околицях і, доки жив, він грав на скрипці, флейті, тилінці, оккарині, кавалі, наї - інструментах, які він сам виготовляв.

Мелодії, які виходили з його чарівних інструментів, були переповнені емоціями, тугою та почуттями, народжених з духовного багатства села та з любові та віри до близьких людей. Вони не просто слухалися публікою з перерваним диханням, але проникали у глибину душі оточуючих.

За свій винятковий талант та внесок у розвиток народної культури, він був нагороджений званнями «Народний майстер Республіки Молдова» (1970) та «Заслужений працівник культури України» (1980). Як смілива та впевнена людина, оптиміст та новатор, він вмів просувати музичне мистецтво, що включало в себе партитури з вираженим народним колоритом, будь то для флейтистів чи фанфар, дорослих або дітей, чи для вокальних ансамблів з народного фольклору, оркестру народної музики або хору незалежно від віку слухачів. Таким чином, село Костичани стало справжнім прикладом навчання та музико-естетичної освіти під керівництвом нашого майстра.

Народившись сто років тому, він прожив складні часи, які були відзначені війнами, голодом та значними соціальними потрясіннями. Незважаючи на ці виклики, Тоадере Каптарь вмів перетворити простий тараф у справжній механізм популяризації, переоцінки та збагачення національної культури.

Він зміг побудувати вражаючу кар'єру в своїй сфері діяльності та стати поважним та впливовим голосом у своїй громаді. Тоадере Каптарь не вважав, що віддає своїй роботі все своє життя, але він вмів по-справжньому розумно маневрувати своїм судном, не оминаючи скель, які залишалися невидимими під водою, але дуже небезпечними.

Тоадере Каптарь був митцем, який кинувся не задумуючись у свою роботу як солдат у штурм. В цьому символічному кратері він працював як гірник під завалом. Він не звертав увагу на труднощі, але долав їх систематично, ставши творцем, а не самогубцем свого таланту.

Заохочуваний професорами Георгієм Мунтяном, Епіфанієм Супокойнєю та священиком Іоаном Кір'яком, які виростили у дітей любов до румунської пісні та мови, рапсод з Костичан в свою чергу виховав цілу плеяду інструменталістів, які стали гордістю нашого рідного краю, сприяв своїм талантом розвитку краси, дав поштовх до найбільш благородних прагнень тих, хто його знав.

Давайте згадувати Тоадера Каптаря з гордістю та слідувати його прикладу – присвятивши себе фольклору, музичному життю та культурі, завжди борючись за те, що є правильним та красивим.

Сергій БАРБУЦА
голова Культурного товариства «Валя Прутулуй»

Trimiteți un comentariu

0 Comentarii